Απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου του ΠΙ σχετικά με τον εμβολιασμό

Στις 6-7-2021, το Πρυτανικό Συμβούλιο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, σε κοινή συνεδρία με την Επιτροπή Θεμάτων Υγείας του Ιδρύματος, συζήτησε την εξέλιξη της πανδημίας COVID-19 και τα θέματα που δημιουργούνται με τις μεταλλάξεις του SARS-Cov-2.

Το Πρυτανικό Συμβούλιο και η Επιτροπή Θεμάτων Υγείας προβαίνουν σε ισχυρή υπόδειξη προς τους φοιτητές του Ιδρύματος να εμβολιασθούν.

Η διοίκηση του Ιδρύματος, απευθυνόμενη στις φοιτήτριες και τους φοιτητές, ως κατεξοχήν νέους που υπηρετούν την επιστήμη και την πρόοδο, κάνει έκκληση να δείξουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους προς τις οικογένειες, τους καθηγητές και τους συμφοιτητές τους και να επιλέξουν τον εμβολιασμό, συμβάλλοντας στην προστασία του κοινωνικού συνόλου. Παρακαλούμε δείτε αναλυτικά τη σχετική απόφαση παρακάτω.